Potrebujete ušetriť trochu miesta a zvažujete, že by ste spojili monitor s televízorom? Zvažujete pre a proti a premýšľate čo k tomu budete potrebovať? Poradíme vám, ako spraviť televízor z hocijakého monitoru.
Aj keď je televízor v podstate monitor s TV tunerom, aj napriek obrovskému technologickému pokroku je rozdiel v ostrosti obrazu medzi nimi jasne viditeľný. Počítačové monitory bežne ponúkajú vyššie rozlíšenie, hustotu pixelov a tiež obnovovaciu frekvenciu.
Ak si monitor ešte len plánujete kúpiť, jeho správnym výberom si môžete sledovanie „televízie“ výrazne spríjemniť. Väčšina ľudí sa pri výbere monitoru, ktorý bude zastávať aj funkciu televízora, sústreďuje na veľkosť. Priemer obrazovky monitoru je síce dôležitý parameter, no nie je jediný a ani rozhodujúci. Významnú rolu má aj rozlíšenie a pomer strán.
Ďalším dôležitým faktorom je technológia samotného displeja monitoru. Monitory majú rozdielnu zobrazovaciu technológiu, teda typ podsvietenia obrazovky a typ panelov, ktorý ovplyvňuje kvalitu obrazu. Jednými zo zobrazovacích technológií monitorov sú, napríklad, TN a IPS technológie. TN technológia má rýchlu odozvu, čo znamená, že dokáže veľmi pohotovo meniť obraz. Na druhej strane sú displeje monitorov s IPS technológiou (tzv. In-Plane Switching Monitors), ktoré umožňujú kvalitné zobrazenie aj pri pohľade z boku pod väčším uhlom. Často je na monitoroch označovaný pod názvom super TFT. Pozorovací uhol displejov z IPS panelov dosahuje takmer 180 stupňov pri zachovaní farieb obrazu.
Nakoniec zostáva otázka ozvučenia. Nie všetky monitory majú zabudované reproduktory. Pokiaľ aj monitory reproduktory obsahujú, určite neposkytujú pôžitok z audia, ktorý by bol porovnateľný so surroundovým zvukom z externej zostavy 5.1. V takom prípade je vhodné monitor napojiť na externý audio systém.
Ak už monitor máte, existujú dve veľmi jednoduché možnosti, ako z neho urobiť televízor.
1. TV tuner
Napriek tomu, že monitory dokážu prehrávať videá, nemajú schopnosť naladiť sa na konkrétnu televíznu stanicu. A na to potrebujeme televíznu kartu, tzv. TV tuner, ktorý monitoru umožní zachytiť televízny signál.
Vybrať si môžete z pomedzi viacero TV tunerov, ktoré dokážu zachytiť analógové aj digitálne vysielanie, ktoré navyše podporujú klasické S-videá, kompozitné videá, a tiež dekódujú RF signál. TV tuner ja navrhnutý tak, aby sa dal pripojiť cez viacero vstupov - najčastejšie PCI alebo USB.
Inštalácia je veľmi jednoduchá a výhodou je aj to, že TV tuner môžete použiť (alebo prenášať) na viacerých počítačoch v domácnosti.
2. Satelitný prijímač
Satelitný prijímač napojiteľný k počítaču predstavuje druhú možnosť, ako preniesť televízne vysielanie do monitoru. Prijímače zastávajú rovnakú funkciu ako TV tunery. Dekódujú signál a prenášajú ho na počítačový monitor.
Pri výbere satelitného prijímača by ste mali zvážiť tri faktory - podporné funkcie, ktoré prijímač ponúka, kompatibilita s monitorom a funkčnosť prijímača. Najkvalitnejší obraz poskytujú Ultra HD satelitné prijímače, ktoré dokážu prehrať videá v kvalite 4K. Niektoré modely prijímačov poskytujú nahrávanie a archiváciu vybraných televíznych vysielaní.
K tomu, aby ste zapojili satelitný prijímač je potrebné, aby mal počítačový monitor VGA alebo HDMI vstup. Ak ich nemá, pomôcť si môžete adaptérmi a redukciami. Napríklad, ultrabooky majú väčšinou mini HDMI port, ku ktorému stačí jednoduchá redukcia za pár eur. K väčšiemu pohodliu prispeje aj diaľkové ovládanie, ktoré určité modely satelitných prijímačov ponúkajú ako príslušenstvo.