Pri častom prenose notebooku z miesta na miesto sa nezriedka stáva, že zostaneme bez nabíjačky. Nakoľko bezpečné je však použiť ako náhradu cudziu, alebo staršiu, „rezervnú“?
V ideálnom prípade bude po pripojení náhradného AC/DC adaptéra všetko fungovať ako má. V tom horšom sa objavia negatívne zmeny vo výkone notebooku. No a v tom najhoršom je dokonca možné, že zhorí nejaká súčiastka, či rovno vzbĺkne celý notebook.
Zamerajme sa preto na najdôležitejšie technické parametre, ktoré by mala nabíjačka spĺňať, aby sme sa po jej pripojení vyhli zbytočným nepríjemnostiam.
1. Prípojka
Ako prvé je nutné sa uistiť, že prípojka na nabíjačke vyhovuje presne tvarom i rozmermi. Ak tomu tak nie je, nabíjačku by sme nemali použiť a ani ju skúšať nasilu pripojiť do vstupu na notebooku.
2. Polarita
Dôležitým údajom je polarita. Aby adaptér fungoval, musí mať koncovka jeho výstupného kábla rovnakú polaritu ako vstupná zástrčka na zariadení. Označenie polarity sa nachádza na spodnej časti adaptéra a tiež na notebooku - pri zástrčke, alebo zospodu. Obe označenia sa musia zhodovať.
Môžeme sa pritom stretnúť s dvoma druhmi polarity, ktorých symboly sú zobrazené na tomto obrázku. Pri pripojení koncovky s opačnou polaritou hrozí poškodenie DC vstupu na zariadení.
3. Elektrické napätie
Inou dôležitou informáciou, nachádzajúcou sa v popisnej časti adaptéra, je sila elektrického napätia udávaná vo voltoch (V). Opäť podobne ako pri polarite, výstupné napätie adaptéra a vstupné napätie notebooku sa musia zhodovať. Výstupné napätie je na adaptéri označené ako OUTPUT a vstupné na notebooku ako INPUT.
Ak je napätie v adaptéri nižšie ako v zariadení, nedochádza k poškodeniu. Môže sa však stať, že notebook začne mať výpadky plynulého fungovania, prípadne sa neočakávane vypne.
V prípade, že naopak notebook zaznamená vyššie napätie ako očakáva, obyčajne sa automaticky vypne. Niekedy môže aj fungovať ďalej, ale väčšinou dochádza k jeho prehrievaniu sa, čo môže spôsobiť jeho vážne poškodenie.
4. Elektrický prúd
Na adaptéri i notebooku je uvedená aj intenzita elektrického prúdu. Udáva sa v ampéroch (A) a platí tu pravidlo, že intenzita prúdu vo výstupe adaptéra by mala byť rovnaká, alebo vyššia ako v notebooku. Za predpokladu identickej polarity a napätia by nemalo dochádzať k žiadnym problémom. Ak má notebook napríklad 19V / 5A DC vstup a použijeme adaptér s 19V / 8A DC výstupom, zariadenie stále dostane napätie 19V. Bude však čerpať len 5A prúdu.
Ak by sa stalo, že výstupný prúd adaptéra je nižší ako vstupný prúd notebooku, riskujeme preťaženie a prehriatie adaptéra, alebo komplikácie spojené so zníženým napätím (popísané vyššie). Stáva sa aj, že batéria notebooku sa prestane nabíjať, prípadne sa nabíjať začne, ale notebook sa nezapne.
Čo ešte zohľadniť
Okrem technických parametrov je dobre zamerať sa aj na pôvod a výrobcu adaptéra a tiež zhodnotiť dôveryhodnosť uvedených technických údajov. Na trhu nájdeme množstvo adaptérov bez označenia výrobcu, s nedostatočným technickým popisom, či bez známok testovania a kvality.
V zásade platí, že najlepšie je držať sa oficiálnych produktov a známych značiek. Máme pri nich určitú istotu bezpečnosti a dostatku dostupných informácií. Viacerí výrobcovia notebookov majú svoje nabíjačky patentované.
Ak sa rozhodneme použiť neznačkový výrobok, mal by mať na adaptéri vytlačené všetky potrebné technické údaje. Chýbať by nemalo meno výrobcu, krajina pôvodu a niektorá z národných známok konformity.
Nová éra USB-C
Všetko nasvedčuje tomu, že ani AC/DC adaptéry tu nebudú naveky. Posledné roky silnie trend nabíjania notebookov pomocou technológie USB-C, ktorej sa väčšinu z rizík spájaných s AC/DC podarilo eliminovať. A hoci je zatiaľ len výsadou produktov najvyššej kategórie možno dnes už takmer s istotou povedať, že časy univerzálneho štandardu nabíjania notebookov sú tu.
Hotline