Drvivá väčšina z nás vie, že by sme na svojich počítačoch a notebookoch mali mať nainštalovaný antivírusový softvér pre zabezpečenie aspoň základnej ochrany dát. Platí to však tiež v prípade smartfónov a tabletov? A týka sa to aj iPhonov a iPadov?
Prečo je potrebné zamýšľať sa nad bezpečnosťou a antivírusovou ochranou?
Je dôležité si uvedomiť, že smartfóny nepoužívame len na telefonovanie a posielanie správ. Podľa Global Mobile Money Report, z viac ako 2,6 miliárd ľudí používajúcich smartfóny (pričom toto číslo sa v roku 2020 pravdepodobne zvýši na 6,1 miliárd) ich až 69 % použilo na internetové bankovníctvo. Toto obrovské číslo je obrovským lákadlom pre hackerov. A peniaze nie sú tým jediným, čo si musíme chrániť. Fotky, emaily či komunikácia s blízkymi – to všetko môže byť pre útočníkov zaujímavé.
Kde vznikajú najväčšie riziká?
1. Nedostatočne zabezpečené komunikačné protokoly
Možnosť byť pripojený 24 hodín denne so sebou prináša mnoho výhod, ale aj rizík. Dáta prenášané „vzduchom“ je jednoduché odchytiť. Aj napriek tomu, že existujú šifrovacie metódy pre komunikáciu cez smartfóny, problémom ostáva to, že pre väčšinu používateľov je zabezpečená komunikácia nedôležitá a spoliehajú sa na to, že sa im pri bežnom používaní smartfónu nič nestane a bezpečnostné opatrenia sa ich netýkajú.
Aj nové technológie prenosu dát, ako napríklad NFC protokol a RFID čipy, môžu byť počas prenosu dát nabúrané aj bez toho, aby ste si to všimli a pri odosielaní fotiek alebo iných súkromných súborov sa môžu ocitnúť v rukách tretej strany, ktorej nič nebráni v ich zneužití.
2. Smartfónové vírusy
Na to, aby sa do smartfónu dostal vírus, stačí vykonávať každodenné aktivity, ako napríklad stiahnuť aplikáciu, otvoriť prílohu e-mailu, kliknúť na odkaz v doručenej SMS alebo surfovať po internete. Medzi najčastejšie typy infikovania vírusom patrí kliknutie na odkaz, reklamu alebo súťaž, a pripojenie sa na nezabezpečenú alebo verejnú WiFi sieť, resp. hotspot.
Internetové pripojenie však nie je jediná cesta, ako sa infikovať. Vírus je možné stiahnuť aj cez Bluetooth, NFC alebo infračervený port, ak sa ocitnete v blízkosti infikovaného zariadenia. Takýto vírus môže spôsobiť stratu alebo poškodenie dát, ich zašifrovanie sprevádzané správou o výkupnom (tzv. ransomware) alebo môže prevziať podobu aplikácie, ktorá napríklad vybije vašu baterku.
V máji 2017 bolo identifikovaných viac ako 40 infikovaných aplikácií dostupných na Google Play, ktoré mohli infikovať približne 36,5 miliónov smartfónov. Malvér Judy prostredníctvom týchto infikovaných aplikácií využíval zariadenia na získavanie množstva falošných klikov na reklamy, vďaka čomu tvorcom malvéru generoval zisk. Drvivá väčšina infikovaných aplikácií pochádzala od kórejskej spoločnosti s názvom Kiniwini. Google ich po notifikácii okamžite stiahol z Google Play.
3. Bezpečnostné medzery operačných systémov
Bezpečnostné medzery operačných systémov predstavujú zadné dvierka, ktoré sú zámerne ponechané v každom zabezpečenom systéme, aby ich mohol využiť ktokoľvek, kto o nich vie, na obídenie bezpečnostných opatrení. Koľko takých medzier môžeme nájsť v každom type smartfónu? Podľa výskumu, ktorý realizovala North Carolina State University na androidových smartfónoch značky Samsung, HTC, Sony, LG a Google, mali smartfóny viac ako 60 % bezpečnostných zraniteľností práve kvôli aplikáciám priamo od výrobcov. Z toho teda vyplýva, že ani aplikácie a systémy priamo od výrobcu nie sú garanciou bezpečnosti.
Líši sa miera potreby antivírusu v smartfóne v závislosti od operačného systému?
Androidy
Obchody a platformy ponúkajúce aplikácie pre Android zariadenia majú laxnejší proces posudzovania aplikácií. Z toho dôvodu sa medzi ne pomerne jednoducho dostávajú aplikácie, ktoré obsahujú malvér. V posledných rokoch ide najmä o ransomvér, ktorý zašifruje dáta v smartfóne a za ich dešifrovanie pýta výkupné.
Podľa štúdie od spoločnosti Pulse Secure Mobile Threat Center je až 97 % mobilných malvérov orientovaných na smartfóny a tablety s operačným systémom Androidom. Štúdia spoločnosti McAfee o rizikách používania smartfónov, navyše upozorňuje aj na nárast počtu smart hodiniek a iných doplnkov, ktoré sú spárované s telefónmi a tabletmi, a preto predstavujú rovnako veľké riziko.
Windows Mobile
Smartfóny a tablety s operačným systémom Windows Mobile predstavujú minoritnú časť na trhu, čo zvyšuje ich bezpečnosť, nakoľko nie sú tak často vyhľadávaným cieľom hackerských útokov. Nevýhodu však predstavuje fakt, že OS Windows Mobile je zmenšená verzia desktopovej verzie operačného systému Windows, čo znamená, že je celkom pravdepodobné, že štandardné desktopové malvéry budú postupne tlačené do mobilných platforiem.
iOS
iPhony a iPady sú bezpečnejšie najmä z toho dôvodu, že predstavujú menšinu na trhu, a preto sú menej zaujímavé pre tvorcov vírusov a malvérov. iOS predstavuje relatívne uzatvorený systém a Apple Store má prísnejšie pravidlá pre preverenie aplikácií, ktoré ponúka. Aj z tohto dôvodu v Apple Store nenájdete antivírusovú aplikáciu, ktorá by umožňovala kontrolu celého zariadenia. Bezpečnostným aplikáciám totiž zariadenia s iOS dovoľujú iba obmedzené skenovanie, napríklad len emailových príloh alebo jedného zvoleného súboru.
Bezpečnosť iPhonov a iPadov však prudko klesá pri tzv. jailbreaku. Jedná sa o proces, ktorý umožňuje získať prístup do systému iOS, a tiež umožňuje spustenie akéhokoľvek kódu, a to aj takého, ktorý Apple neautorizoval. Jailbreaknuté iPhony tak môžu stiahnuť aplikácie, ktoré nie sú oficiálne dostupné v obchode Apple Store a je ich možné odblokovať a používať bez kódu s akoukoľvek SIM kartou.
Vybrali sme pre vás najčastejšie používané bezplatné aj spoplatnené antivírusové programy pre mobilné telefóny.
TOP 3 bezplatné antivírusy
- Avast Mobile Security & Antivirus
- Sophos Free Antivirus and Security
TOP 3 platené antivírusy
- Bitdefender Mobile Security & Antivirus