Limitovaná váha batožiny v lietadle, voľné miesto pre darčeky, aj väčší pocit voľnosti a odpútania sa od každodenného stereotypu. Pri letnom cestovaní často platí, že menej je viac. Každý dovolenkár pred odchodom úzkostlivo zvažuje, ktoré veci sú naozaj nevyhnutné, a ktoré radšej nechať doma. Častým predmetom nerozhodnosti býva práve notebook.
Jeho hlavnou prednosťou je ľahká prenosnosť, no nie je na dovolenku predsa len príliš objemný? Mať ho po ruke príde iste vhod, nebude však evokovať náladu všedného dňa? A sú namieste obavy z poškodenia, krádeže a nedostatočnej informačnej bezpečnosti v letoviskách? Môžem si zobrať notebook do lietadla?
Výhody pribalenia notebooku do dovolenkového, či prázdninového kufra sú zrejmé aj bez veľkého rozmýšľania:
- informácie o mieste vášho pobytu – atrakciách, výletoch i gastronómii - máte neustále na dosah,
- fotografie, videá môžete upravovať priebežne,
- notebook si môžete so sebou vziať aj na palubu lietadla,
- po náročnom dni vám dobre padne odpočinok pri filme, či seriáli,
- notebook je absolútnou nevyhnutnosťou, ak blogujete, alebo si vediete súkromný denník,
- niektorým, žiaľ nielen tým na voľnej nohe, sa práca nevyhne ani v čase dovolenky,
- ak práve netúžite vyzerať ako turisti, ale radšej splynúť s prostredím a vychutnať si autentický zážitok, môžete sa usadiť s laptopom v miestnej kaviarni,
- aj počas dovolenky snov sa vyskytnú momenty nudy, alebo horšej nálady – vtedy príde vhod váš obľúbený hudobný playlist,
- nestrácate kontakty s blízkymi, ani prehľad o dianí vo svete a na sociálnych sieťach.
Prípadné nevýhody však nemusia byť ihneď očividné. Primárnou obavou býva bezpečnosť, tak fyzická, ako aj virtuálna. Nosiac notebook v špeciálnej taške ste chodiacou pozvánkou pre miestnych zlodejov. Nechávať ho v izbe bude zasa zdrojom vašich nekonečných obáv. Pri častom presúvaní budete mať o starosť navyše a to ani nehovoriac o bezpečnosti pripojenia na rôznych hot spotoch, či o iných hrozbách.
Ľahko sa tiež stane, že pri počítači strávite viac času, ako by ste si želali. Ukrátite sa tak o zážitky, čo môžete neskôr ľutovať.
Pribudne vám aj váha a ubudne miesto v batožine. Ak aj notebook nezbalíte do preň určenej tašky, stále ho musíte bezpečne umiestniť a prispôsobiť mu uloženie ostatných vecí.
Pri dlhšom cestovaní, či výletoch „naslepo“, nikdy presne neviete, či budete môcť s laptopom pracovať v optimálnej fyzickej polohe. Po bolestiach chrbta na dovolenke určite nikto netúži.
V prípade, že ste sa rozhodli notebook zobrať so sebou, je tu niekoľko praktických rád, ktoré vám uľahčia cestovanie.
1. Neberte si notebook, s ktorého prípadnou stratou sa nezmierite. Zvážte starší, či lacnejší model, prípadne alternatívu v podobe tabletu alebo výkonnejšieho mobilu. Tie pokryjú aspoň niektoré z požadovaných funkcií notebooku.
2. Zaobstarajte si vhodný ruksak. Pri výbere dbajte na výstuž, ktorá bude dostatočne tlmiť aj silnejšie nárazy spojené s cestovaním. Vhodným bezpečnostným doplnkom je aj špeciálna sieťová zámka na ruksak. Štandardná taška cez plece nie je len nežiadúcim lákadlom, ale je aj menej pohodlná.
3. Najdôležitejšie dáta, napríklad spojené s prácou, ukladajte preventívne na USB kľúč, ktorý na cestách noste stále so sebou. Z cestovného notebooku vymažte všetky citlivé a osobné údaje.
4. Zálohujte. To by mala byť samozrejmosť, no v destináciách vzdialenejších od civilizácie môžete čeliť problémom s pripojením k internetu. Tie znamenajú obmedzené možnosti zálohovania na server a vy sa budete musieť spoľahnúť na externý disk, prípadne na napaľovanie na DVD.
5. Myslite na rozdiely v dizajne elektrických zástrčiek, ako aj v výkyvy v elektrickom napätí a obstarajte si univerzálny adaptér. Najmä, ak cestujete do krajín Ázie a Južnej Ameriky, je ochrana pred dôsledkami kolísania napätia nevyhnutnosťou.
6. Uistite sa, že máte nainštalovaný antivírus a je plne aktualizovaný. Notebook by mal byť zabezpečený aj prístupovým heslom. Chrániť heslom môžete aj dôležité adresáre a súbory.
7. Vytvorte si „cestovný“ emailový účet a pokiaľ je to možné, komunikujte len cezeň. Pokiaľ to situácia dovolí, môžete doň presmerovať vaše osobné i pracovné účty.
8. Pribaľte si aj ethernetový kábel, pre prípad výpadkov wifi signálu.
9. Buďte mimoriadne obozretní pri používaní voľne dostupného wifi pripojenia. Prípadným rizikám sa najlepšie vyhnete, keď budete navštevovať len bezpečné webstránky, používať firewall, pripojíte sa cez VPN a nebudete zdieľať žiadne súbory.
10. Zaobstarajte si inštalačný softvér vášho operačného systému na USB kľúči, prípadne na DVD. Väčšinou poslúži aj na obnovu systému po zrútení.