Antivírusový program patrí stále k najspoľahlivejším spôsobom obrany proti mnohým formám kybernetických útokov na vaše dáta a hardvér. Ak je kvalitne spracovaný a drží krok s aktuálnymi hrozbami číhajúcimi na užívateľa, poradí si s malvérom, trójskymi koňmi, botnetmi, ransomvérom, DDoS, phishingom i ďalšími nepríjemnými strašiakmi kybernetického priestoru.
Základným princípom práce antivírusu je takzvané reaktívne skenovanie, v ktorom antivírus pozorne prezerá každý nový program, alebo súbor ešte pred spustením, respektíve otvorením. Dodatočne môže tiež zabezpečovať i ochranu proti malvéru, zneužívajúcemu slabiny Javascriptu počas prehliadania webstránok. (Viac o základoch a detailoch fungovania antivírusov prinesieme niekedy nabudúce.)
Na čo prihliadať pri výbere antivírusu?
Dobrý antivírus by mal:
- automaticky a pravidelne (denne) aktualizovať databázu hrozieb a identifikovať ich bezchybne, teda neblokovať nezávadné programy,
- byť schopný nájdený malvér bez problémov odstrániť, čiže zabezpečiť skartovanie súborov (prosté vymazanie nie je bezpečné),
- poskytovať podrobné informácie o vyriešených bezpečnostných problémoch a nabádať užívateľov k podávaniu správ o bezpečnostných otázkach,
- podporovať kritické bezpečnostné záplaty pre staršie verzie svojho softvéru,
- poskytovať firewall, antispam, DNS ochranu, ako aj nástroje manažmentu hesiel a optimalizácie systému.
- a nemal by byť príliš objemný, ani spomaľovať výkon vášho počítača.
O čo sa pri výbere opierať?
Hlavné zdroje informácií máte k dispozícií tri:
1. užívateľské diskusné fóra,
2. nezávislé testy antivírusov
3. recenzie odborníkov.
Ak ste už niekedy rozmýšľali o tom, či potrebujete antivírus aj na mobil?! Tak si prečítajte náš komplexný článok, kde nájdete odpoveď na túto otázku.
Diskusných fór ponúka internet celý rad. Medzi tie najpopulárnejšie svetové patria Wilders Security Forums, Malwaretips, alebo fórum etických hackerov Hack Forums. Hodnotné rady nájdete aj v špecializovaných skupinách na sociálnych sieťach, prípadne aj v rámci všeobecných diskusných platforiem typu reddit.
Testy vykonávajú na túto činnosť orientované firmy, ktoré produkty aj hodnotia a pravidelne zverejňujú rebríčky antivírusov podľa kvality. Dlhodobo etablované sú Virus Bulletin, AV Test a AV comparatives.
Expertné recenzie antivírusov prinášajú online magazíny, napríklad techradar, PCmag, i odborný blog Safety Detectives. Na slovenskom webe sa o novinkách dočítate napr. na portáli živé.
Najlepšie antivírusy
Platené antivírusové programy
Trh s antivírusmi je relatívne saturovaný, jednotlivé značky sú dobre známe a usadené v povedomí aj tých menej častých užívateľov. V čom sa však odlišujú a v čom sú si ich produkty podobné nemusí byť vždy úplne zrejmé.
Bitdefender Antivirus Plus obstál v testoch ako presný a spoľahlivý voči všetkým druhom malvéru. Blokuje ransomvér, trójske kone, rootkity a phishing. Dopĺňajú ho funkcie zlepšujúce bezpečnosť prehliadania, vrátane zabezpečenia bankových operácií, online transakcií a manažéra hesiel, ktorý za vás dokončí vyplnenie platobných detailov vo formulároch. Bonusom je VPN služba, anonymizújuca vaše pripojenie k internetu a znemožňujúca loggovanie histórie i detailov vášho prehliadania.
Bitdefender sa ľahko inštaluje a má intuitívne, zrozumiteľné užívateľské rozhranie. Predáva sa len pre Windows, ale ponúka upgrade na verziu Bitdefender Total Security, ktorá pokrýva do päť zariadení Windows, macOS, iOS a Android.
Plusy: výnimočná ochrana a presnosť, VPN, manažér hesiel, relatívne nízka cena
Mínusy: na starších systémoch môže byť náročnejší na zdroje
Norton Antivirus Plus - tento vysoko kvalitný lovec malvéru patrí medzi lídrov trhu už po desaťročia. Niekoľkovrstvová ochrana vášho Windows PC pozostáva z URL blokera, ktorému ak niečo unikne, nastúpi automatický sken stiahnutého súboru. A v prípade, že nejaký malvér prekĺzne aj popod jeho prah, inteligentný monitor správania hrozbu detekuje a izoluje do karantény.
Norton v jednom balíku pridáva 2GB cloudového backupu a nový manažér hesiel. Multiplatformová verzia Symantec Norton 360 je drahšia ale ponúka naozaj komplexnú širokospektrálnu ochranu, prispôsobenú potrebám modernej elektronickej komunikácie.
Plusy: blokuje aj najnovšie vírusové hrozby, nízka spotreba
Mínusy: chráni len jedno zariadenie, rozšírenia pre browser (najmä Chrome) nie sú najspoľahlivejšie
Kaspersky Anti-Virus sa sústreďuje iba na základné a najpodstatnejšie funkcie antivírusového programu – na hľadanie a efektívnu likvidáciu nebezpečného softvéru. Výkonu podriaďuje všetko a podľa hodnotení patrí medzi špičku. Dizajn rozhrania je prehľadný a zrozumiteľný aj pre menej skúsených užívateľov. Tento produkt predstavuje ideálnu voľbu pre Windows, ak potrebujete poctivú základnú bez extra funkcií.
Plusy: spoľahlivosť a výkon, jednoduché ovládanie
Mínusy: rozšírené balíky služieb Kaspersky (Internet Security a Total Security) môžu byť lepšou voľbou z pohľadu rozsahu za danú cenu
Webroot SecureAnywhere AntiVirus, to je predovšetkým ľahká váha dostupná pre Windows i Mac. Inštalácia trvá len pár sekúnd a programové súbory zaberajú len 2 MB (niektoré konkurenčné antivírusové programy môžu mať až do 700 MB). I napriek ľahkej váhe však Webroot nerobí kompromisy čo sa funkcionality týka. Okrem základnej ochrany v ňom nájdete monitoring správania i internetového pripojenia, firewall a anti-phishing v reálnom čase.
Firma ponúka 70-dňovú skúšobnú lehotu s garanciou 100%-nej refundácie v prípade nespokojnosti.
Plusy: pre Windows i Mac, nezaberá miesto na disku, vysoká rýchlosť, extra funkcie
Mínusy: SecureAnywhere AntiVirus nebýva často testovaný poprednými testovacími laboratóriami a chýbajú dáta na porovnanie s konkurenciou
Eset NOD32 Antivirus – slovenská legenda, ktorej prvá verzia uzrela svetlo sveta už v roku 1987. Vo svojej súčasnej podobe sa sústreďuje najmä na fundamentálne funkcie, akými sú filtrovanie podozrivých webstránok, prevencia útokov scriptami a ransomvéru. Špecialitou je modul kontroly externých zariadení, USB kľúčov, externých pamäťových diskov, zariadení pripojených cez Bluetooth, FireWire a podobne. UEFI skener chráni váš počítač ešte predtým, ako sa naštartuje operačný systém Windows.
Typickou pre NOD32 je vysoká konfigurovateľnosť, z čoho vyplýva i komplexnejšie UI, ktoré môže viac vyhovovať pokročilejším užívateľom.
Plusy: vysoká konfigurovateľnosť, kontrola externých zariadení
Mínusy: relatívne vyššia cena, nie pre začiatočníkov
F-Secure SAFE prináša kolekciu nástrojov pre všetky zariadenia s operačnými systémami Windows, Mac, Android a iOS, zahŕňajúcu všetko potrebné pre kompletnú digitálnu ochranu celej rodiny. Antivírus, zabezpečenie internet bankingu, rodinnú ochranu, lokalizáciu mobilných zariadení, ich diaľkové uzamykanie a vymazanie dát. Výhodami sú aj jednoduché ovládanie a nízke hardvérové požiadavky.
F-Secure SAFE dosahuje pravidelne vysoké skóre v antivírusových testoch.
Plusy: pre operačné systémy Windows, Mac, Android a iOS, ľahké ovládanie, dobrý pomer kvality k cene
Mínusy: známe sú nedostatky s takzvanými „false positives“, čiže identifikácia v skutočnosti neškodného softvéru ako malvéru
Antivírusové programy zadarmo
Vo svojom jadre sú bezplatné antivírusy rovnako silné ako ich spoplatnené alternatívy. Pointou ich existencie, z pohľadu výrobcov, je širšie pokrytie užívateľskej bázy, s cieľom zbierania väčšieho objemu vstupných dát a rýchlejšej identifikácie nových hrozieb. Bezplatné verzie sú spravidla chudobnejšie o funkcie ako firewall, filtre spamu a nástroje rodičovskej kontroly, a môžu obsahovať reklamy, či platené sekcie.
Bitdefender Antivirus Free Edition obsahuje antivírusový program identický s tým, ktorý firma ponúka v platenom balíku. Čistý a ľahký produkt skenuje rovnako rýchlo a efektívne, a podáva stále nadpriemerný výkon v porovnaní s konkurenciou. Režim skenovania je automatický, užívateľ ho nemôže načasovať, a to môže byť za istých okolností nevýhodou. Testovanie tiež zaznamenalo chyby pri spracovávaní takzvaných „0 day threats“.
Plusy: pre Windows, Mac a Android, minimalistický dizajn, drag & drop ovládanie.
Mínusy: bez možnosti úprav podľa potrieb, dlhší čas inicializácie.
Avira Free Antivirus – výnimočným prvkom tohto softvéru je cloudová detekcia malvéru systémom Protection Cloud. Funguje tak, že akonáhle ktorýkoľvek z počítačov s bežiacou Avirou nájde nový podozrivý súbor, pošle jeho kópiu anonymne expertom firmy. Tí ho zoskenujú, vyhodnotia a aktualizujú o ňom informácie pre všetkých užívateľov.
Selekcia funkcií antivírusu Avira je pomerne široká, od plánovania a rôznych nastavení rozsahu a detailnosti skenov, cez možnosť blokovania automatického spustenia externých zariadení, až po manažment hesiel, VPN (do 500 MB mesačne) a funkcie, presahujúce doménu bezpečnosti (optimalizácia času bootovania).
Plusy: unikátna cloudová ochrana, veľa funkcií.
Mínusy: iba pre Windows, spolupracuje len s prehliadačmi Chrome a Mozilla, niektoré zahrnuté add-ony vyžadujú platbu.
Avast Free Antivirus, producent tohto antivírusu vlastní aj firmu AVG, čo mu umožňuje získavať dáta od 400 miliónov užívateľov. V praxi to úspešne pretavuje to skvelého produktu, pravidelne sa umiestňujúceho na popredných priečkach hodnotení antivírusových testov.
Avast ponúka solídnu ochranu, viacero modulov navyše a dostatočnú kontrolu nastavení. „Do not disturb“ režim osloví hernú komunitu, lebo redukuje množstvo pop-up notifikácií aj záťaž procesora. Príjemnými bonusmi sú WiFi Inspector, skenujúci aktivitu zariadení pripojených k tej istej sieti, rôzne rozšírenia prehliadačov a nástroje čistenia disku.
Plusy: pre Windows, Mac a Android, rýchlosť, dobrá prispôsobivosť.
Mínusy: manažér hesiel je zadarmo iba počas skúšobnej doby, niektoré ďalšie funkcie vyžadujú platbu.
Kaspersky Security Cloud Free je jednoduchý, ľahko ovládateľný program s dostatkom funkcií pre viac ako základnú ochranu. Vďaka flexibilite ohľadom načasovania skenov a sprievodných animácií náročných pre CPU ho zvládnu aj staršie systémy a menej výkonné počítače. Unikátna sofistikovaná sebaobranná funkcia zabezpečuje ochranu vlastných súborov a registrov tohto antivírusu pred prípadnými atakmi. Kaspersky Security Cloud Free tiež zahŕňa možnosť definovať pauzu skenu, napríklad keď sa spúšťa vybraná aplikácia, ďalej automatický sken externých diskov a herný operačný režim.
Plusy: prehľadné užívateľské rozhranie, unikátne funkcie, ochrana e-mailu, nastaviteľnosť
Mínusy: nutnosť vytvorenia užívateľského účtu a každoročného obnovenia licencie, i keď je zadarmo, obsahuje funkcie, ktoré nie sú zadarmo, sken ignoruje niektoré súborové prípony
AVG zdieľa Avastovú slušnú, aj keď neobvyklú detekciu škodlivého softvéru s ľahkým dopadom na výkon systému. AVG AntiVirus Free má však oveľa menej užitočných doplnkových funkcií ako antivírusový program Avast Free. Dobrou správou je, že široká škála možností prispôsobenia AVG a jej skartovač súborov sú stále k dispozícii.
Plusy: malý dopad na výkon, prispôsobiteľné
Mínusy: málo ďalších funkcií, priemerný anti-phishingový výkon
Panda Free Anitvirus (Panda Dome), opäť jeden z menej objemných, no stále plnohodnotných antivírusov. Ochrana pokrýva všetky hlavné a najviac nebezpečné typy malvéru. Automatický skenovací cyklus trvá len pár minút a aktívne komunikuje s cloudom, čo mu pomáha presnejšie vyhodnocovať prípadné hrozby.
Špecifikom Panda Dome-u je informačná tabuľa s novinkami z oblasti bezpečnosti, kritickými výstrahami a stručnými radami.
Plusy: ľahká váha a minimalistický dizajn, aktualizované informácie o nových hrozbách
Mínusy: ak si na to nedáte pozor pri inštalácii, defaultne zmení domovskú stránku a primárny vyhľadávač, obsahuje reklamy
COMODO Antivirus exceluje v tom, že dáva užívateľovi na výber úroveň zložitosti, v ktorej bude operovať. Ten sa môže rozhodnúť len pre automatické základné funkcie, alebo si detailne nakonfigurovať celý proces od načasovania skenu, jeho rozsah, až po to, ako má antivírus naložiť s infikovanými súbormi.
COMODO virtualizácie je zaujímavým elementom, umožňujúcim spustenie a otestovanie fungovania aplikácie v kompletnej separácii od zvyšku systému.
Plusy: komfortné UI, virtuálny desktop, automatická aktualizácia, množstvo nastavení
Mínusy: môže obsahovať až priveľa funkcií nad rámec štandardných potrieb
Je potrebný antivírus pre Mac a iOS?
Krátka odpoveď: áno!
Detailnejšie, neexistujú žiadne technické predpoklady, alebo charakteristiky, špecifické pre produkty Apple, ktoré by ich robili nezraniteľnými. Občas sa môžete stretnúť s mylnými tvrdeniami, že zabezpečenie zariadení tejto značky je neprelomiteľné, no tie sa nezakladajú na pravde. Skôr ako z faktov vychádzajú z anekdot o tom, ako sa dlhoroční užívatelia nikdy nestretli s vírusovou hrozbou, alebo o tom, ako sa útočníkom neoplatí útočiť na mac a iOS.
Len pred pár mesiacmi sa napríklad objavila zraniteľnosť nazvaná checkm8, ktorá sa týka miliónov zariadení a nedá sa „zaplátať“ updatom softvéru.
Bitdefender, Kaspersky, Norton, Avast i mnohí iní ponúkajú rozšírenia svojich antivírusov aj pre operačné systémy Mac a iOS.