Tento prípad určite poznáte. Kúpite si nový smartphone, tablet, alebo notebook. Spočiatku s ním zaobchádzate ako v bavlnke, ale s pribúdajúcim časom sa začnete sústrediť na dôležitejšie veci.
Aby vaše mobilné zariadenia vydržali ako nové čo najdlhšie, odporúčame s nimi manipulovať ohľaduplne. Zostavili sme zoznam najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú naši zákazníci.
1. Ponechávanie notebooku na posteli, koberci alebo vlastnom tele
Bez chladiacej podložky alebo poriadneho vetrania má váš notebook k prehriatiu veľmi blízko. Odporúčame sa vyvarovať klasickému “ničnerobeniu” s notebookom v posteli – dramaticky to znižuje životnosť vašej baterky a v niektorých prípadoch môže spôsobiť vážne poškodenie hardware, či dokonca požiar.
2. Prenášanie elektroniky bez vhodného obalu
Keď prenášate tablet, notebook alebo iné mobilné zariadenia bez ochranného obalu, riskujete prasknutie obrazovky alebo obité rohy. Vaše zariadenia by malo byť vždy “zaparkované” vo vhodnom obale, aby nebolo vystavované negatívnym vplyvom okolia. A prosíme vás – nikdy neprenášajte notebook chytením za čast s obrazovkou.
3. Nesprávna údržba káblov
Šnúry od nabíjačiek a slúchadiel – obzvlášť tie od Apple, sú nezvyčajne náchylné na poškodenie. Pri transporte vašich zariadení sa uistite, či obmotené káble alebo slúchadlá nie sú zviazané príliš tesno a nie sú zapojené do konektora. To môže predĺžiť ich životnosť. Určite neodporúčame vyťahovať nabíjací kábel zo zástrčky prudkými pohybmi.
4. Nevypínanie mobilných zariadení
Často sa stretávame so zákazníkmi, ktorí málokedy vypínajú svoje notebooky. Vypínanie nahrádzajú režimom „sleep“, čo však nie je najvhodnejší spôsob, ako nechať zariadenie „oddýchnuť“.
5. Čistenie zariadení bežnými čistiacimi prostriedkami
Používanie čistiaceho prostriedku Okena (ani iných podobných produktov na čistenie v domácnosti) nie je dobrý nápad. Ničia vrstvu na vašej obrazovke. Používajte namiesto toho produkty určené výhradne na čistenie elektroniky. Váš notebook sa vám za to odvďačí bezchybným stavom pri jeho prípadnom predaji.
6. Nesprávne vyberanie prenosných harddiskov
Nezabudnite pred vytiahnutím USB flashdisku alebo prenosného hardisku správne odobrať zariadenie v operačnom systéme. Čo sa môže inak stať? Pri HDD sa môže mechanizmus točiť, čo spôsobí stratu dát.
7. Absencia zálohovania dát
Zálohovať, zálohovať a zálohovať. Odporúčame zálohovať dáta priebežne, vždy po určitom časovom intervale. Zásadný problém na zariadeniach nikdy neprichádza očakávane a môžete tak predísť stavom bezmocnosti a nervov.
Ak sa vám napriek tomu na zariadení vyskytol akýkoľvek problém, navštívte PCexpres na jednej z našich pobočiek po celom Slovensku.