Základná doska (frekventovaný je aj anglický výraz „motherboard“) je kľúčovou zložkou každého smartfónu, iPhone nevynímajúc. Jej úlohou je držať pohromade viaceré menšie technické jednotky a poskytuje platformu pre ich vzájomné prepojenie i komunikáciu. Funguje ako hlavný obvod celého zariadenia a jej súčasťou sú procesor, RAM, sloty pre externú pamäť, antény (GSM, WiFi), nabíjací okruh, konektory fotoaparátov, reproduktory, mikrofón a viacero menších spínačov.
Z týchto fundamentálnych funkcií základnej dosky vyplýva, že jej bezchybný stav je pre fungovanie vášho iPhone-u nevyhnutný. Vyššia komplexita jej dizajnu a štruktúry však znamená aj to, že prípadné nedostatky sa ťažšie identifikujú a opravy vyžadujú hlbšie technické znalosti a zručnosti. Častými technikami sú spájkovanie, či fúkanie horúceho vzduchu za pomoci špeciálnych a nie bežne prístupných nástrojov. Diagnostiku, opravy a, v prípade nutnosti i výmenu, základnej dosky by ste preto mali nechať na kvalifikovaných expertoch.
Príznaky poruchy základnej dosky - Apple iPhone
Ako môžete, z pozície bežného užívateľa, včas identifikovať prípadné problémy „motherboardu“? Indikácie zrejmé na prvý pohľad, bez technickej analýzy, môžu zahŕňať nasledovné symptómy:
- iPhone nereaguje na dotykové interakcie, čo vnímate ako spomalenie, no ide o poruchu základnej dosky
- smartfón sa po nabití nezapne, čo môže znamenať, že zhorela časť obvodov
- iPhone nefunguje ako má a zároveň má na obrazovke prasklinu, ktorá môže byť príčinou prieniku cudzorodých látok na dosku
- chýbajúca zvuková stopa vo videu, alebo zvukovom zázname nahranom smartfónom
Časté príčiny poškodenia
Čo prispieva k poškodeniu základnej dosky a ktorým rizikám sa ako užívateľ môžete vedome vyhnúť?
Prehriatie spôsobené príliš dlhým kontinuálnym používaním iPhon-u, najmä pri funkciách náročných na výkon, napríklad hrách. Vysoké teplo poškodzujúce obvody vzniká tiež ako dôsledok defektnej batérie, ktorej nabíjanie pokračuje aj po plnom nabití, alebo ak smartfón necháte v horúcom prostredí (na priamom slnku, pri kozube, a podobne).
Náhle výkyvy elektrického napätia pri nabíjaní majú pôvod v elektrickej sieti a sú viac-menej mimo vašu kontrolu. Prudký nárast napätia môže pre dosku znamenať šok.
Voda vo vnútri smartfónu vyvoláva skrat. I keď novšie verzie iPhone-ov by mali byť spoľahlivo vodotesné, predsa len si dajte pozor aby váš smartfón nezostal vystavený dažďu viac ako 15 minút alebo dlho ponorený v hlbšej vode. Ak by k podobnej situácii prišlo, snažte sa ho čo najrýchlejšie vysušiť a nechajte skontrolovať v servise.
Fyzické poškodenie pádom alebo silnejším úderom býva obyčajne spájané s rozbitým displejom, ale rovnako tak môže utrpieť i základná doska. Ak sú na zariadení viditeľné deformácie tvaru, šanca vnútorného poškodenia je ešte vyššia.
Nesprávna manipulácia a zásahy do smartfónu, predovšetkým:
- opravy nekvalifikovanými osobami
- zlá inštalácia batérie
- inštalácia náhradnej batérie pochybnej kvality
- používanie nekompatibilných nabíjačiek
- „rootovanie“ iPhone-u (tzv. „jailbreak“)
Výrobné chyby u produktov Apple nebývajú zvykom, ale pri nasledovných modeloch existujú isté opodstatnené podozrenia:
iPhone 6 až 6S Plus: softvér nie je po aktualizácii kompatibilný s batériou, čo vedie k jej rýchlemu vybíjaniu a prehrievaniu.
iPhone 6 Plus: základná doska sa v porovnaní s predošlými verziami ľahšie poškodí.
iPhone 7 Plus: čipy kontrolujúce dotykový displej trpia vadami.
iPhone 8: problémy so zapínaním.
iPhone XS Max: časté poškodenia po styku s vodou i napriek dobrému ratingu vodotesnosti.
Čo robiť pri podozrení poruchy základnej dosky
Závady základnej dosky sú z tých najvážnejších, s akými sa ako užívateľ môžete stretnúť. K zlyhaniu väčšinou dochádza nečakane, môžu vzniknúť obavy o stratu osobných údajov a rady ako váš iPhone opraviť obyčajne nenájdete jednoduchým vyhľadávaním na webe.
A čo ešte viac pridáva na nervozite je fakt, že náklady na opravu nebudú vyčísliteľné tak ľahko, ako napríklad pri výmene displeja.
Ako je už z kontextu zrejmé, iPhone s poškodenou doskou sa určite nesnažte opravovať sami a prenechajte to radšej na odborníkov.
Vyňatie základnej dosky iPhone-u
Čo sa stane potom ako sa váš iPhone s podozrením na poruchu základnej dosky dostane do rúk technikovi? Aby sa k doske vôbec dostal, musí demontovať niekoľko vrstiev iných komponentov.
Ako prvé ho vypne a špeciálnym skrutkovačom odníme skrutky zadného krytu. Nasleduje otvorenie displeja, ktorý sa uvoľní nahriatím teplovzdušnou pištoľou. Na povrch displeja sa prisatím aplikuje prstami dobre uchopiteľný gumový krúžok. Pomocou prisatého krúžka a plastového trojuholníka (podobného brnkadlu na gitaru) sa displej opatrne povytiahne. Aby sa predišlo skratu, odpojí sa batéria upevnená drobnými skrutkami. Až potom sa odnímu konektory a displej sa môže od zvyšku zariadenia úplne odlúčiť.
Ešte predtým ako sa technik dostane k samotnej doske musí najprv vytiahnuť iSight kameru a slot na SIM kartu. Potom môže veľmi opatrným spôsobom postupne odpojiť konektory všetkých komponentov spojených s materskou doskou a bezpečne ju vytiahnuť.
Postup pri skladaní rozobratého zariadenia je opačný.
Niektoré z častejších porúch základnej dosky pre posledné modely iPhone-u
iPhone 8 / 8 Plus
- zacyklený, opakujúci sa reboot býva znamením problémov na doske, ktorých pôvod môže byť rôznorodý a vyžaduje hlbšiu diagnostiku
- po obnovení aplikácie prehrávača médií iTunes sa objaví jeden z týchto chybových kódov: 4013, 4014, 10, 9 – všetky z nich indikujú potiaže so základnou doskou
- ak sa smartfón nedá zapnúť a po nabití zostane horúci na vine môže byť skrat, alebo nefunkčná jednotka CPU
- chybové hlásenie „Žiadna služba“ pri indikátore siete, i napriek tomu, že ste očividne v jej dosahu môže byť problémom takzvanej Baseband CPU
iPhone X
- skrat kapacitátora a s ním spojené zlyhanie celej dosky
- poruchy spôsobené prienikmi vody a iných kvapalín na dosku v dôsledku nedostatočnej izolácie. Vyskytuje sa napríklad korózia komponentu zabezpečujúceho rozoznávanie tváre (Face ID)
- problém so samotným dizajnom dosky vyúsťujúci až do nefunkčného dotykového displeja (jednotka Touch IC)
iPhone 11
- prehrievanie, poruchy audia, fotoaparátov, WiFi a nabíjania
(iPhone 12)
Mimochodom, ak by vás zaujímalo ako vyzerá prvá verzia základnej dosky novej verzie iPhone-u s poradovým číslom 12, na sociálne siete už prenikli jej fotografie. Nakoľko sú legitímne je otázne, ale formovaná je v tvare písmena „L“ a skladá sa z dvoch vrstiev. Zámerom tvorcov je pravdepodobne prispôsobenie tvaru dosky tak, aby sa okolo nej dali efektívnejšie umiestniť iné komponenty, najmä batéria.